(de)generation/s / Arte vizuale

Ana-Maria Mihailidis

De Rezidența9

Publicat pe 11 mai 2026

Dicționar Liminal


Artist : Ana-Maria Mihailidis


Coordonator : Felicia Ionescu


În toamna anului 2025 tatăl meu a decedat, după ce s-a aflat într-o stare vegetativă timp de două săptămâni. În perioada sa de inconștiență, am avut dreptul la două vizite pe zi, timp de 10 minute fiecare, moment în care atât eu, cât și restul familiei, încercam să comunicăm cu el, să-l facem să se trezească. Dar cum comunici cu o persoană în comă? O persoană care nu numai că nu îți poate răspunde, dar nu ai certitudinea nici că te aude. Mi-am pus aceste întrebări recurent în ultima vreme. Eu îi spuneam în ce dată suntem, el își mișca glezna. Îl întrebam dacă se face bine și înghițea în sec. Îi povesteam ziua accidentului, și îi creștea tensiunea. Toate aceste lucruri involuntare pe care le făcea erau răspunsurile întrebărilor mele, erau o confirmare, deziluzionată, că mă aude și îmi “vorbește”. În acel moment, totul era un organ de comunicare.

Dicționar Liminal se plasează la intersecția dintre new media art, comunicare și construcția unui nou limbaj ca formă de procesare a doliului. Instalația propune un alfabet audio-vizual care descrie comunicarea cu o persoană aflată într-o stare de comă. Lucrarea propriu-zisă constă în cinci componente vizuale care deconstruiesc și reinterpretează cele cinci organe de comunicare, identificate la o persoană în comă: bătăile inimii, respirația, ochii, mișcarea și mașinăria. Toate aceste lucrări individuale împreună formează un întreg, construind astfel un alfabet cu scopul unui dialog imaginar între o persoană conștientă și una inconștientă.

 

 

 

Ana-Maria Mihailidis

Ana-Maria Mihailidis este o tânără regizoare atât de film de animație independent, cât și de film experimental. Scurtmetrajele dânsei accentuează dinamicile complexe de familie, doliul și identitatea queer. Multe dintre lucrările sale au fost proiectate la festivaluri de film atât naționale, cât și internaționale; printre acestea se numără și „Am fost, să fiu de nu”, cu premiera națională la festivalul de film ART200 și cea internațională la festivalul de film Latest Vision din UK. Ultima ei lucrare, „Cimitir”, explorează trecerea timpului, melancolia și neglijența față de propriile noastre amintiri. Premiera va avea loc la Milano, în cadrul festivalului de film DueMila30, ediția 2026.

 

Acest site web folosește cookie-uri prin intermediul cărora se stochează și se prelucrează informații, în scopul îmbunătățirii experienței dumneavoastră. Mai multe detalii aici.

OK