Recomandări / Timp Liber
Ce facem săptămâna asta? 1-7 martie
Scena9
Expoziții, filme, dezbateri & podcasturi - cam așa sună meniul la început de primăvară.
Expoziții, filme, dezbateri & podcasturi - cam așa sună meniul la început de primăvară.
Am pregătit câteva recomandări de petrecut timpul liber în case, în caz că nu vreți să vă luptați cu vremea indecisă de afară.
E ger, e pandemie, așa că săptămâna asta stăm în case și ne uităm la seriale, participăm la evenimente online și ascultăm podcasturi.
Săptămâna asta, avem o expoziție despre viața în izolare, o conferință și un podcast despre orașe și arhitectură, și o prelegere de la una dintre artistele revoluționare ale timpurilor noastre.
Sfârșitul lui ianuarie se anunță a fi destul de încărcat, atât cu evenimente online, cât și offline - filme, dezbateri, expoziții - care vin la pachet și cu niște raze de soare în weekend.
În miezul primei luni din an, am pregătit o listă cu cele mai proaspete descoperiri cu care să-ți umpli timpul liber.
Am pus cap la cap o listă cu bunătăți de cărți, podcasturi, seriale și albume muzicale cu care să te delectezi la finalul anului.
Intrăm ușor-ușor în iarnă, dar încă mai avem filme de văzut, festivaluri de urmărit și spectacole de dans contemporan de deslușit.
Expoziții, poezie tânără, cinema cehesc, muzică electronică & o serie de scurtmetraje europene - cam așa arată meniul pentru mijlocul lui noiembrie.
Teatru, film și fotografii care să-ți țină de cald și de urât.
Ți-am pregătit câteva recomandări care merg la fix și pe ploaie și în izolare.
Concert cu instrumente cosmice, un film despre vindecare, dialoguri cu scriitori și teatru documentar. Avem de toate.
Începe o săptămână în forță, cu expoziții excelente și o noapte albă a galeriilor de artă, care durează, ca-n povești, trei zile.
Înainte de vot, câteva teme importante pe care artiștii le pun în discuție: antropocenul, politica vieților de familie, hărțuirea stradală.
Vine septembrie peste noi și începem să ne scuturăm de moleșeală. Ți-am pregătit câteva recomandări pentru o săptămână plină de evenimente.
În ultima săptămână de vară consemnată în calendar, ne bucurăm de evenimentele în aer liber mai mult ca oricând.
Dacă tot nu prea plecăm în concedii anul ăsta, hai la concerte și documentare de la One World Romania.
Se întâmplă din ce în ce mai multe evenimente offline, la care mergem, desigur, cu mască de protecție.
Dacă trei ore trec prea încet pentru unii spectatori de film, îi invit să se cronometreze în timp ce fumează oricare dintre romanele de mai jos.
V-am pregătit un meniu cu filme și recitaluri pentru un început de august canicular.
Agenda artelor de săptămâna asta se împarte între evenimente în aer liber și evenimente online. Avem teatru, discuții despre cărți și film - mult film.
Mergem online la festivalul Pelicam și offline, cu distanțare socială, la filme din Peru sau Senegal, și la prezentări de programe de master de la SNSPA.
Canicula începe să ne chinuie, însă avem și săptămâna asta o colecție de evenimente: de la filme la poezie, de la dezbateri la întâlniri cu artiști.
Viața culturală își revine timid și caută forme noi de a aduce oamenii laolaltă, dar în condiții de siguranță.
Restauratorii care țin în viață obiectele valoroase din muzeele României lucrează în condiții proaste, care ridică riscuri pentru sănătatea lor. Amestecuri de substanțe chimice folosite în laboratoare nerenovate, cu dotări insuficiente, înseamnă boli pe care legislația deficitară nu le recunoaște ca boli profesionale.
Lucrătorii culturali din România semnalează o ruptură tot mai adâncă între discursul despre valoarea culturii și realitatea din instituții. Salariile mici, expunerea la riscuri profesionale și lipsa perspectivelor alimentează un sentiment de abandon sistemic. Am vorbit cu restauratori, muzeografi, cercetători, actori și regizori, despre munca lor și noile măsuri ale guvernului, motivate de austeritate,
Timp de nouă ani, CNDB a trăit cu speranța că va avea în sfârșit un loc doar al său. Au existat bani, proiecte, avize, dar nu și destulă voință politică.