Teatru / FNT
FNT la final: Un oraş, o trupă, o actriţă şi o selecţie străină care a rupt
Oana Stoica
Ce a fost bun în a doua jumătate a Festivalului Naţional de Teatru, ediţia 2018.
Ce a fost bun în a doua jumătate a Festivalului Naţional de Teatru, ediţia 2018.
Câteva lucruri bune cu care am rămas din prima parte a Festivalului Naţional de Teatru, ediţia 2018.
Începe ediţia a 28-a a Festivalului Național de Teatru. Dacă nu știi la ce spectacole să vânezi bilet, te-ajutăm noi.
★★★★★☆☆☆☆☆
Sau despre cum a dramatizat Nicoleta Lefter romanul cu care Tatiana Ţîbuleac a cucerit lumea literară românească.
O sinteză a festivalului de teatru ce ajută spectatorii să regăsească miraculosul cotidian.
★★★★★☆☆☆☆☆
Oana Stoica scrie despre „Scufița roșie”, un spectacol celebru regizat de Joel Pommerat, prezentat în cadrul Festivalului de Teatru de la Piatra Neamţ (20 septembrie - 1 octombrie).
★★★★★☆☆☆☆☆
Oana Stoica scrie despre o adaptare scenică a romanului Laviniei Braniște, „Interior zero”.
★★★★★☆☆☆☆☆
Un spectacol sub forma unui joc de societate care nu este agresiv sau periculos, ci revelator.
★★★★★☆☆☆☆☆
„My Arm” - un spectacol care te prinde în capcana căutării semnificaţiei, în jurul „poveștii” unui tânăr care îşi ţine braţul ridicat vreo 30 de ani.
Un articol care te ajută să înțelegi diferenţa dintre teatru și performance.
Ultimul an de teatru, despicat în spectacole ce dezbat probleme actuale. Partea a doua.
Ultimul an de teatru, despicat în spectacole ce dezbat probleme actuale. Partea întâi.
★★★★★☆☆☆☆☆
„Suntem campionii tăcerii. Mulți ne luptăm cu depresia și avem probleme de încredere în sine, terminați psihic de rezistența continuă…și tăcem.”
Am văzut un spectacol jucat de copii cu deficiențe de auz la Teatrul Gong din Sibiu. Şi am avut multe de învăţat.
Cele două rezidențe ale Reactorului din Cluj, adresate tinerilor absolvenți de teatru, își propun să desprăfuiască scena și să lege oamenii între ei.
De Ziua Mondială a Teatrului, actorii de la Odeon și-au condus publicul prin culisele și prin cotloanele clădirii.
★★★★★☆☆☆☆☆
Spectacolul vâlcean „Fata din maşinărie” aşază libertatea & realitatea faţă-n faţă cu vârtejul erei digitale.
★★★★★☆☆☆☆☆
„Dancer in the Dark” este un musical neobişnuit în care lumea nu e roz, iar cântecul are rol de sedativ şi refugiu.
★★★★★☆☆☆☆☆
Ce se întâmplă atunci când, vrăjiţi de ecrane şi epuizaţi de muncă, ne pierdem reactivitatea? Efectele sunt deprimante, dar invitaţia pe care ne-o lansează spectacolul „via negativa” este incitantă.
★★★★★☆☆☆☆☆
Un spectacol de teatru participativ, care se joacă la Centrul de Teatru Educațional Replika, îi pune pe părinți & copii față-n față cu sexul și intimitatea.
Regizorul Claudiu Lorand Maxim vorbește despre „Țuhaus”, spectacolul despre condițiile din închisorile românești, în care un fost deținut își joace propriul rol.
★★★★★☆☆☆☆☆
„Aleargă” este o meditaţie ritmată asupra vieţii care s-a prăfuit şi despre cum facem să ieşim din rutină.
Anul ăsta m-am hrănit cu aproape un spectacol pe săptămână - le-am devorat cu încântare și bucurie, gânduri de plictis sau timp pierdut.
★★★★★☆☆☆☆☆
Ana Mărgineanu şi Ştefan Peca iau la puricat anul 2007, ne arată nişte poveşti mişto şi vor să vadă dacă ne mai amintim ceva de-atunci.
Ce (nu) uită și ce iartă Tatiana Țîbuleac? Despre ce e vorba în cartea la care lucrează acum și, mai ales, va mai scrie ficțiune? O conversație între două scriitoare, despre, printre multe altele, mame, iubire și limba moldovenească.